KASTAMONU

Kastamonu, ağaç örtüsü bakımından adeta görsel şölen sunar. Kestane rengi toprakların üzerinde yeşilin her tonunu görmek mümkündür. Kastamonu aynı zamanda ahşap üretim üssüdür.

Kıyıdan iç kesimlere gidildikçe kayın ve köknar ağaçları yaygınlaşır. Eğreltiotu önemli bir yer tutmaktadır. İnebolu ve Cide’nin güneyindeki sırtlarda egemen olan çam, köknar ve kayın türleri arasında yer yer ıhlamur, kestane, karaağaç, gürgen, mersin, kavak, dişbudak ve ahlat türleri de karışmıştır. Sık ormanlık, sırt şeridi ile Azdavay-Devrekânî arasındaki yükseltilerde çam çeşitleri yaygınlaşmaktadır. Çam örtüsü genellikle seyrektir.

KASTAMONU ORMANLARI 360 Derece

Kıyı kesimindeki ormanlık alanda, iğne yapraklı ağaç türlerinden kızılçam, sarıçam, karaçam, köknar, porsuk, yapraklı türlerden ise kayın, meşe, dişbudak, akçaağaç, kızılağaç, karaağaç, kestane, ıhlamur, şimşir, yabanıl fındık, kavak, gürgen, çınar gibi ağaçlar vardır. Köknar ve kayın, daha çok dağların kuzeye bakan kesimlerindedir. Ilgaz Dağları ile Devrez Çayı Vadisi arasında Tosya ormanları yer almaktadır. Burada da karaçam, sarıçam, meşe ve köknar gibi türlere rastlanmaktadır.

Ilgaz Dağı bütün yıl akışlı akarsuları ile zengin bitki örtüsüyle, karaca, geyik, yaban domuzu, kurt, ayı, tilki ötücü ve yırtıcı kuşlar gibi, yaban hayatı türlerine uygun yaşama ortamını en iyi sağlayan faunalardan birine sahiptir.

AHŞAP ÜRETİMİ

Kastamonu Ülkemizin ahşap üretim üssüdür.

MESİRE ALANLARI

ABANA MESİRE ALANI

Gittiğinizde Ne Bulacaksınız?

Yol Tarifi Alın